Hvis du leder efter en opvaskemaskine, som fungerer mere eller mindre selvstændigt i en travl hverdag, så kan AEG FFB41600ZW være lige den opvaskemaskine, du leder efter. Denne opvaskemaskine er nemlig udstyret med flere forskellige teknologiske funktioner, som gør, at maskinen i højere grad passer sig selv, også hvis du glemmer den. Men for at teknologien kan spille ind, er det dog nødvendigt, at du først fylder opvaskemaskinen. Dette har du dog god tid til, da opvaskemaskinen har en storkapacitet på hele 13 kuverter. Du skal derfor ikke tænke over, at du altid skal starte din opvaskemaskine, så den er klar til nyt service, da denne opvaskemaskine kan rumme det meste af dit service på en gang.
Spar på pengene og skån miljøet
En opvaskemaskine kan være nem at overse i en travl hverdag. Du suser måske forbi den flere gange om dagen uden egentlig at lægge mærke til, at den faktisk er færdig. I dette tilfælde står mange opvaskemaskiner og bruger unødvendig strøm og derved penge, fordi du ikke får den slukket med det samme, den er færdig. Dette skal du dog ikke tænke over med AEG FFB41600ZW opvaskemaskinen. Denne vaskemaskine har nemlig en AutoAff funktion, som gør, at opvaskemaskinen automatisk slukkes kort efter endt opvask. Med denne opvaskemaskine kan du altså spare på strømmen og derved også skåne miljøet. Denne funktion har blandt andet også været medvirkende til, at opvaskemaskinen har fået energimærke A+, som betyder, at den er forholdsvis miljøvenlig.
Naturlig og automatisk tørring
AEG FFB41600ZW opvaskemaskinen er udstyret med AirDry teknologi, som gør, at den naturligt tørrer dit service. Dette betyder endnu engang, at du kan spare både strøm og penge. Efter endt opvask åbner opvaskemaskinens låge sig således 10 cm, hvorved opvasken naturligt lufttørres. Men selvom lufftørring ofte kan klare det meste, så er der nogle ting, som altid er sværere at få tørre end andre. Dette gør sig gældende uanset, om der er tale om naturlig- eller maskintørring. Dette kan denne opvaskemaskine dog også klare, den er nemlig udstyret med en XtraDry funktion, som du kan benytte, når de sidste plastiskskåle lige skal tørres. Du kan aktivere XtraDry efter behov, hvorved du opnår det bedste resultat.
Opvaskemaskine der beskytter dine glas
Når det kommer til glas, kan det være svært at finde ud af, hvordan du vasker dem mest optimalt. Dette bliver dog nemmere med AEG FFB41600ZW opvaskemaskinen, da maskinens øverste kurv er udstyret med bløde SoftSpikes gummipinde, som beskytter og støtter dine glas. Pindende forhindrer således også, at glas og krus går tabt i opvasken. Denne opvaskemaskine er derfor specielt god til, hvis du har nogle pæne glas, som du gerne vil værne om.